Sanace Kostela nanebevzetí Panny Marie v Neratově

RECOC spol. s r.o. » Reference » Statická kancelář » Dřevěné konstrukce » Sanace Kostela nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Bartošovice v Orlických horách 83, 517 61 Bartošovice v Orlických horách

Investor: Biskupství královéhradecké | Veřejná sbírka

Architekt: Giovanni Battista Alliprandi

Realizace: Agrostav Ústí nad Orlicí, a.s. | Sipral a.s. | Bétel s.r.o.

Rok

2022 - 2023

Stupeň

DSP + DPS + AD

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově je jednou z nejzajímavějších sakrálních staveb v České republice. Jeho krov je atypický zejména díky svému částečnému prosklení, čímž je kostel velmi známý. Prosklená střecha umožňuje návštěvníkům vidět oblohu a přináší do interiéru kostela světlo a vzdušnost.

V roce 2022 proběhla rekonstrukce krovu kostela, která byla nutná kvůli jeho špatnému stavu. Průhyby krokví se pohybovaly mezi 70 a 80 mm a do konstrukce zatékalo. Cílem rekonstrukce bylo maximální možné zachování stávající konstrukce a co možná nejmenší narušení jejího vzhledu.

Rekonstrukce spočívala v zesílení konstrukce pomocí vložených diagonálních a horizontálních dřevěných vzpěr, horizontálních ocelových vzpěr a zdvojením krokví v úžlabní části střechy. Kvůli maximálnímu možnému zachování stávající konstrukce krovu bylo nutné přistoupit k technicky ojedinělému řešení. Nové dřevěné krokve byly na stavbě předpínány, aby vznikl potřebný obloukový tvar, který korespondoval se současným tvarem střechy. Toto řešení dovolovalo zesílení krokve jejím zdvojením ve zdeformovaném tvaru. V rámci rekonstrukce bylo kompletně vyměněno prosklení krovu.

Máme úctu ke kulturnímu dědictví naší země a k práci Mons. Josefa Suchára, proto jsme svou práci odvedli bez nároku na honorář.

O rekonstrukci hojně referovala i média. Například zde, zde, zde a zde.

Mapa

    Máte nějaký dotaz?
    Neváhejte se nás zeptat

    Naši partneři

    Newsletter

    Zůstaňte s námi v kontaktu, odebírejte newsletter